The Annual Title 1 Meeting will be held August 4, 2019

 

2018-2019 REQUIRED TN DISTRICT ASSESSMENTS AND STUDENT ASSESSMENTS

Student Achievement: Elementary and Middle Schools

Assessment

Grades

Applicable Federal/State Law

Purpose & Use

Test Window

Reporting

TCAP (Tennessee Comprehensive Assessment Program) Achievement Test

3-8

This test is given to comply with Every Student Succeeds Act §1177 and TN Code Annotated (T.C.A.) §49-1-602.

TCAP assessment measure a student’s skills in English-Language Arts, math, science and social studies. Test results are used in teacher, school and district accountability with the State of Tennessee and the Federal Government. Results also can count for 10% of a student’s final grade in those subjects.

April 15-May 3, 2019

‘Quick score’ results are typically available for most districts soon after the test is given so teachers can calculate final grades. Later the state releases more detailed individual student reports. These are distributed by school staff and shared with families.

Student Achievement: High School Courses

Assessment

Grades

Applicable Federal/State Law

Purpose & Use

Test Window

Reporting

TCAP End of Course (EOC) Exams

Students enrolled in certain high school level courses

These tests are given to comply with Every Student Succeeds Act §1177 and Tennessee Code Annotated (T.C.A.) §49-1-602.

These assessments measure a student’s skills in high school English (I, II, III), Integrated Math, Algebra I, Algebra II, Geometry, Biology I, and U.S. History test results are used in teacher, school and district accountability with the State of Tennessee and the Federal Government. Results also can count for 15% of a student’s final grade in those subjects.

April 15- May 3, 2019

“Quick score” results are typically available soon after the test is given so teachers can calculate final grades. Later the state releases more detailed individual student reports. These are distributed by district office staff to schools and shared with families in the fall.



Student Achievement: Exceptional Education

Assessment

Grades

Applicable Federal/State Law

Purpose & Use

Test Window

Reporting

TCAP-Alt / MSAA Assessments

3-11

This assessment is given to comply with Every Student Succeeds Act §1177 and Tennessee Code Annotated (T.C.A.) §49-1-602.

This assessment is designed for students with significant intellectual disabilities. It is based on a different set of content standards than the TCAP test. Students only take the TCAP-Alt Assessment when parents/guardians and educators decide it is appropriate according to his or her needs.

March 18-May 10

2019

The state releases individual student reports with details of performance. These are distributed by district office staff to schools and then shared with families

N/A - includes ongoing collection of student work

Citizenship/Civics

Assessment

Grades

Applicable Federal/State Law

Purpose & Use

Test Window

Reporting

U.S. Civics Exam

9-12

This test is given to comply with Tennessee Code Annotated (T.C.A.) §49-6-408.

Students graduating after January 1, 2017, are required to take a United States civics exam composed of questions administered as part of the civics test administered by the U.S. citizenship and immigration services to persons seeking to become naturalized citizens. Students may attempt the test multiple times during their high school career. Passing the test is not a requirement for high school graduation.

School schedules as necessary; Unlimited time

Results are available soon after the test is given. School staff decide when and how to share the results with students and parents.

College and Career Readiness

Assessment

Grades

Applicable Federal/State Law

Purpose & Use

Test Window

Reporting

ACT

11-12

This test is given to comply with Tennessee Code Annotated (T.C.A.) §49-6-6001(b).

                        

The ACT is a college readiness test utilized by hundreds of colleges and universities. It also helps determine which students are eligible for the HOPE Scholarship from the state.

Accommodations

March 19-April 2; Make Up April 2 or April 23, 2019

Student-level reports are provided 3-8 weeks after the test is administered.

WIDA ACCESS for English Learners

K-12

This test is given to comply with Every Student Succeeds Act §1177.

This assessment helps determine language proficiency of English Learner students. It is the test the state gives every year to measure student performance in English language proficiency.

March 4-

April 19, 2019

The state releases individual student reports with details of performance. These are distributed by district office staff to schools and then shared with families.

 

 

pdf 2018-19 Assessment Calendar

pdf 2019-20 Assessment Calendar

 

Here is a listing of the 2018-19 TSB School Year Events. A charted format of the calendar year is also available in pdf form by clicking the following link:  2019-20 Yearly Calendar in pdf form
 
 

TSB 2019-2020 School Calendar

July 16: 11-month employees return

July 23: Guidance Counselors return

July 29: New Teacher Orientation/10-month non-certified instructional/residential staff return

July 30: 10-month teachers return

Aug 4:    Sunday Registration/Family Day

Aug 5:   Classes Resume

Aug 8: Thursday Busing

Aug 9: Instructional Staff Off (prior Sunday worked)

Sept 2: Labor Day (Charter buses running)

Oct 7-11: Fall Break

Nov. 11: Veteran’s Day Off (Monday busing)

Nov 21: Thursday Busing/Unity Day 1

Nov 22: P.D. Day (Unity)

Nov 25-29: Thanksgiving Break

Dec 23-Jan 3: Winter Break

Jan 10: End of 1st Semester

Jan 13: Parent Contacts/Organizational Day (Monday busing)

Jan 20: Martin Luther King Jr. Day Off (Monday busing)

Feb 17:  President’s Day Off (Monday busing)

Mar 16-20: Spring Break

Apr 9:    Thursday Busing

Apr 10: Good Friday Holiday

April 13: PD Day/Self-Selected (Monday busing)

May 25: Memorial Day Off (Monday busing)

May 29: Last Day of Classes/Graduation

June 1: Organizational Day

June 2:  Last day for 10-month teachers/PD Self-Selected

June 5: Last day 10-month non-certified instructional/residential staff

June 9: Last day counselors

June 16: Last day 11-month teachers/staff

 

2015-16 TSB Athletic Accomplishments

2016 Outstanding Female Athlete- Taylor Grenier

2016 Outstanding Male Athlete- Tim Tanner

 

 

CHEERLEADING2015 16 Cheerleaders

Team Members: Cody Grissom, Tim Tanner, Cham Tea, Alexandria Williams, Marcus Johnson, Corgan Waters, Taylor Grenier, Nick Heggie, Miguel Jose, and mascot Andre Walker

Coaches: Teresa Buntin, Patrick Hector

Accomplishments:

          NCASB Conference- 1st place

          Outstanding Cheerleader NCASB- Tim Tanner

 Most Improved Cheerleader- Nick Heggie

          Cheerleader of the Year- Corgan Waters

 

 

CYCLING

Team Members: Anthony Bonetti, Marcus Johnson, Aaron Patrick, Kayla Heinicke, Cham Tea, and Trenton Smith

Harpeth Bike Club Representative: Patty Willman

Accomplishments:

          Most Improved Cyclist- Trenton Smith

          Most Entertaining Cyclist- Kayla Heinicke

          Most Devoted Cyclist- Cham Tea

          All Around Cyclist- Anthony Bonetti

 

 

FORENSICS

Team Members: Nathan Desmarais, Anthony Bonetti, Cham Tea, Carlos Medrano, Corgan Waters, Taylor Grenier, Mishon Brealand, Austin Rogers, Tim Tanner and Marcus Johnson

Coaches: Hilary Murtagh

Accomplishments:

          NCASB Conference- 3rd place

          Metro Forensics League- 1st place

          Metro Special Events- 1st place

          Metro Events- 1st place

          Metro Congress- 3rd

          2nd in Special Events- Tim Tanner

 3rd place Event, 1st Special Events- Anthony Bonetti

          Top in Congress- Taylor Grenier

          Top Points in Metro League- Taylor Grenier

 Road Runner Award- Marcus Johnson

 

 

GOAL BALL2015-16 Goal Ball Teams

Team Members: Girls- Taylor Grenier, Corgan Waters, Tori Harrison, Candi Herrera, Demi Richards and Alexandria Williams   Boys- Anthony Bonetti, Tim Tanner, Marcus Johnson, Andre Walker, Garrett Meeks, Avery Mayberry, Craig Heggie, Nick Heggie, Miguel Jose, and manager Barry Cannady

Coaches: Alicia Blevins, Patrick Hector

Accomplishments:

          NCASB Conference: Girls 1st, Boys 1st

          Most Improved- Miguel Hose

          Most Valuable Girl- Taylor Grenier

          Most Valuable Boy- Nick Heggie

          Honorable Mention- Garrett Meeks

         

 

SWIMMING2015-16 Swim Team

Team Members: Girls- Kayla Cross, Taylor Grenier, Corgan Waters, Isis Noneman, and Carrie Carlisle Boys- Carlos Medrano, Garrett Meeks, Nathan Hurst, Craig Heggie, Christian Black, and Anthony Bonetti

Coaches: Kari Harold, Andy Joiner

Accomplishments:

          NCASB Conference- Girls 2nd, Boys 3rd, Team 3rd place

          Most Improved Girl- Isis Noneman

 Most Improved Boy- Carlos Medrano

          Most Valuable- Taylor Grenier

          Most Determination- Garrett Meeks

 

 

TRACK & FIELD2015-16 Track Team

Team Members: Girls- Taylor Grenier, Demi Richards, Alexandria Williams, Corgan Walters, Kayla Heinicke, Elle Tuetken, Esperanza Monzalvo, Savannah Copithorne, Tori Harrison, Candi Herrera, Shelby West, and Kaylee Yarbrough Boys- Anthony Bonetti, Garrett Meeks, Carlos Medrano, Aaron Patrick, Nathan Desmarais, Craig Heggie, Cody Grissom, Cham Tea, Avery Mayberry, Tim Tanner, Miguel Jose, and Sean Weinheimer

Coaches: Christina vonReyn, Andy Joiner, and Joe Gray

Accomplishments:

          NCASB Conference- Girls 1st, Boys 2nd

          Most Improved- Anthony Bonetti

          Most Valuable Sprinter- Taylor Grenier

 Most Valuable Sprinter- Tim Tanner

          Most Valuable Endurance- Corgan Waters

 Most Valuable Endurance- Cody Grissom

          Perseverance Award- Esperanza Monzalvo

          Tandom 4X NCASB Champs- Taylor Grenier and Coragan Waters

          Spirit Award- Kayla Heinicke

 

 

 

WRESTLING2015-16 Wrestling Team

Team Members: Girls- Candi Herrera, Tori Harrison, and Savannah Copithorne   Boys-Anthony Bonetti, Eh Gay, Miguel Jose, Garrett Meeks, Avery Mayberry, Craig Heggie, Carols Medrano, Nick Heggie, and Eh Gay

Coaches: Ann Frensley, Jay Humphreys, and Joe Gray, Frank Alexander

Accomplishments:

          NCASB Conference- 1st place

          Horizon Award Girls- Candi Herrera

 Horizon Award Boys- Avery Mayberry

          Most Improved- Savannah Copithorne

          Most Valuable- Carlos Medrano

 

 

 

2016-17 TSB Athletic Accomplishments

2017 Outstanding Female Athlete- Taylor Grenier

2017 Outstanding Male Athlete- Carlos Medrano

 

CHEERLEADING2016-17 Cheerleaders

Team Members: Cody Grissom, Craig Heggie, Andre Walker, Alexandria Williams, Savannah Copithorne, Madison Alvarnaz, Esperanza Monzalvo, Kaylee Yarbrough, and mascot Tyler Lewis

Coaches: Teresa Buntin, Lisa Salvato

Accomplishments:

                    NCASB Conference- 3rd place

                    Most Improved Cheerleader- Kaylee Yarbrough

                    Cheerleader of the Year- Alexandria Williams

 

 

 

 

CYCLING2016-17 Cycling team photo of riders

Team Members: Anthony Bonetti, Ella Brown, Malick Ndiaye, Haddan Lewallen, Trenton Smith

Harpeth Bike Club Representative: Patty Willman

Accomplishments:

                    Most Dedicated Rider- Trenton Smith

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FORENSICS2016-17 Forensics Team

Team Members: Nathan Desmarais, Anthony Bonetti, Abby Pace, Carlos Medrano, Alexandria Williams, and Marcus Johnson

Coaches: Hilary Murtagh

Accomplishments:

                    NCASB Conference

                    Metro Forensics League- 1st place

 National Forensics League- Level of Excellence Award (3rd level) Taylor Grenier

                    Most Enthusiast- Carlos Medrano

                    Most Seasonal Points- Anthony Bonetti

 

 

 

 

GOAL BALL2016-17 Boys Goal Ball team photo2016-17 Girls Goal Ball Team photo

Team Members: Girls- Taylor Grenier, Ella Brown, Isis Noneman, Savannah Copithorne, Taylor Clarke-Vandermark, and Alexandria Williams   Boys: Anthony Bonetti, Malick Ndiaye, Garrett Meeks, Craig Heggie, and Avery Mayberry

Coaches: Kari Harrold, Jay Humphreys

Accomplishments:

                    NCASB Conference

                    Most Improved Girl- Ella Brown

                    Most Improved Boy- Anthony Bonetti

                    Most Valuable Girl- Taylor Grenier

                    Most Valuable Boy- Garrett Meeks

 

 

GOLF

Student Representatives at Blindness Awareness Golf Tournament: Taylor Grenier, Ella Brown, Taylor Clarke-Vandermark, Carlos Medrano, Garrett Meeks, Parker Delph, Keundre Mason

Coach: Andy Joiner

 

 

SWIMMING2016-17 Girls Swim Team photo

Team Members: Girls- Taylor Grenier, Ella Brown, Alyssa Aydelott, Savannah Copithorne, Kayla Corss, Isis Noneman, and Taylor Clarke-Vandermark Boys- Carlos Medrano, Garrett Meeks, Adam Carpenter, Avery Mayberry, Parker Delph and Anthony Bonetti

Coaches: Kari Harold, Andy Joiner

Accomplishments:

                    NCASB Conference- Girls 5th, Boys 3rd, TSB Team 4th

                    Most Improved Girl- Alyssa Aydelott

           Most Improved Boy- Anthony Bonetti

                    Most Valuable Girl- Taylor Grenier

                    Most Valuable Boy- Garrett Meeks

 

 

TRACK & FIELD2016-17 Track Team

Team Members: Girls- Ella Brown, Taylor Grenier, Demi Richards, Alexandria Williams, Taylor Clarke-Vandermark, Esperanza Monzalvo, Savannah Copithorne, Madison Alvarnaz, and Leah Mayberry Boys- Tyler Lewis, Anthony Bonetti, Malick Ndiaye, Garrett Meeks, Carlos Medrano, Adam Carpenter, Keundre Mason, Craig Heggie, Trenton Smith, Cody Grissom, Avery Mayberry, Cody Spicer, Haddan Lewallen, and Scott Jernigan

Coaches: Christina vonReyn, Andy Joiner, and Joe Gray

Accomplishments:

                    NCASB Conference- Girls 2nd, Boys 2nd

                    Most Improved- Anthony Bonetti

                    Most Valuable- Taylor Grenier

                    Perseverance Award- Esperanza Monzalvo

                    Spirit Award- Ella Brown

 

WRESTLING2016-17 Wrestling Team

Team Members: Anthony Bonetti, Eh Gay, Miguel Jose, Garrett Meeks, Avery Mayberry, Craig Heggie, Carols Medrano, Assistants- Taylor Grenier and Demi Richards

Coaches: Ann Frensley, Jay Humphreys, and Joe Gray

Accomplishments:

                    NCASB Conference- 4th place

                    Horizon Award- Craig Heggie

                    Most Improved- Anthony Bonetti

                    Most Valuable- Avery Mayberry

 

 

 

2014-15 TSB Athletic Accomplishments

2015 Outstanding Female Athlete- Alyssa Loggins

2015 Outstanding Male Athlete- Tim Tanner/Tim Jones

 

 

CHEERLEADING2014-15 Cheerleaders

Team Members: Alyssa Loggins, Tim Tanner, Alexandria Williams, Brooks Gardner, Corgan Waters, Taylor Grenier, Tori Harrison, Miguel Jose, and mascot Chris Cook

Coaches: Teresa Buntin, Susan Yarbrough, Kelly Benton

Accomplishments:

          NCASB Conference- 1st place

          Outstanding Cheerleader NCASB- Alyssa Loggins

 Most Improved Cheerleader- Brooks Gardner

          Cheerleader of the Year- Corgan Waters

          Determination Award- Tim Tanner

 

 

CYCLING

Team Members: Garrett Meeks, Demi Richards, Anthony Bonnetti, Chris Cook, Morgan Burns, Kayla Painter, Tim Jones, George Guerrero and Aaron Patrick

Harpeth Bike Club Representative: Patty Willman

Accomplishments:

          Most Improved- Kayla Painter

          Most Dedicated Cyclist- Tim Jones

          Honorary Ride Leader- George Guerrero

Spirit Award- Aaron Patrick

 

 

FORENSICS2014 15 Forensics Team

Team Members: Avery Mayberry, Corgan Waters, Craig Heggie, Alyssa Loggins, Chris Cook, Brooks Gardner, Tim Tanner and Cham Tea

Coaches: Dr. Whittington/ Carla Wall

Accomplishments:

          NCASB Conference-

          Metro Forensics Events- 3rd place

          Metro Special Events- 2nd place Corgan Waters

          Most Improved- Cham Tea

          Leadership Award- Alissa Loggins

          Outstanding Achievement- Corgan Waters

          Spirit of Forensics- Tim Tanner

 

 

GOAL BALL2014-15 Goal Ball Teams

Team Members: Girls- Taylor Grenier, Corgan Waters, Stephanie Wilson, Shelby West, Tori Harrison, Alyssa Loggins, Demi Richards, Alisha Geary, and Alexandria Williams   Boys- Jacob Mitchell, Brooks Gardner, Chris Cook, Tim Tanner, Garrett Meeks, George Guerrero, Elijah Collins, Brant Shipley, Craig Heggie, Nick Heggie, and DeShawn Turner

Coaches: Alicia Blevins, Patrick Hector

Accomplishments:

          NCASB Conference: Girls 1st, Boys 1st

          Most Valuable Player Girls- Alyssa Loggins

          Most Valuable Player Boys- Tim Tanner

          Outstanding Leadership Girls- Taylor Grenier

          Outstanding Leadership Boys- Nick Heggie

         

        

GOLF

Students representing the school at the Blindness Awareness Golf Tournament: Corgan Waters, Taylor Grenier, Garrett Meeks, Nick Heggie, Steven Owens, Rickey Meadows

 

 

SWIMMING2014 15 Swim Teams

Team Members: Girls- Carrie Carlisle, Taylor Grenier, Savannah Copithorne, Isabella Martinez, and Carrie Carlisle Boys- Craig Heggie, Brandt Shipley, Miguel Jose, Avery Mayberry, Adam Carpenter, Nick Heggie, Nathan Hurst, DeShawn Turner, Eh Gay, Garrett Meeks, Carlos Medrano, Anthony Bonetti, and manager A.J. Townsend

Coaches: DeAnna Masters, Andy Joiner

Accomplishments:

          NCASB Conference- Girls 2nd, Boys 3rd, Team 3rd place

          Most Improved Girl- Isabella Martinez

 Most Improved Boy- Miguel Jose

          Most Valuable Girl- Taylor Grenier

          Most Valuable Boy- Nick Heggie

 

 

TRACK & FIELD2014-15 Boyls Track2014-15 Girls Track

Team Members: Girls- Morgan Burns, Taylor Grenier, Demi Richards, Alexandria Williams, Corgan Walters, Kayla Heinicke, Elle Tuetken, Alyssa Loggins, Shelby West, Ashlee Desmarais, Esperanza Monzalvo, Tori Harrison, Brittany Wolfe, and Shelby West   Boys- George Guerrero, Brooks Gardner, Tim Jones, Garrett Meeks, Jacob Mitchell, Brandt Shipley, Cham Tea, Nick Heggie, Mishon Breland, Cham Tea, Tim Tanner, and Elijah Collins

Coaches: Christina vonReyn, Andy Joiner, and Joe Gray

Accomplishments:

NCASB Conference- Girls 1st, Boys 2nd,   Team 1st place

          Most Improved- Kayla Heinike

          Most Improved- Brooks Gardner

 Most Valuable - Tim Tanner

          Most Point in Track Events- Corgan Waters

 Most Improved- George Guerrero

          Highest Points Field Events- Tori Harrison

 

 

WRESTLING2014-15 Wrestling Team

Team Members: Girls- Alyssa Loggins, Tori Harrison Boys- Tim Jones, Miguel Jose, Garrett Meeks, Avery Mayberry, Craig Heggie, Jacob Mitchell, Nick Heggie, Brandt Shipley, and Eh Gay

Coaches: Ann Frensley, Jay Humphreys, and Joe Gray, and Frank Alexander

Accomplishments:

          NCASB Conference- 3rd place

 Horizon Award Boys- Eh Gay & Miguel Jose

          Most Improved- Alyssa Loggins

          Most Valuable- Tim Jones